Avantajele practicarii fotbalului

Beneficiile pe care copilul tau le-ar obtine prin practicarea acestui sport sunt multiple si diverse.

Imbunatateste conditia fizica
Practicarea fotbalului favorizeaza cresterea indicilor fizici, dezvoltarea armonioasa si completa a corpului.

Corectarea si prevenirea deficientelor fizice
Anumite deficiente fizice ale coloanei vertebrale pot fi corectate prin fotbal, activitate care previne in acelasi timp aparitia acestora. Pe de alta parte, sondajele arata faptul ca tot mai multi copii abandoneaza sportul in favoarea calculatorului sau a televizorului, iar sedentarismul afecteaza dezvoltarea lor. Prin practicarea fotbalului, copilul tau va renunta la aceste activitati care devin esentiale in viata lor mult prea devreme.

Dezvoltarea organelor vitale
Este cunoscut faptul ca inima, capacitatea pulmonara si circulatia sangelui la un sportiv, ca valori, sunt mult peste cele ale omului normal.

Sistem de autoaparare impotriva viciilor
Prin practicarea unui sport, copiii constientizeaza pericolul si refuza tutunul, alcoolul si drogurile (prin prisma faptului ca sunt educati in spiritul unei vieti corecte si sanatoase, iar un organism "alterat" nu va rezista efortului). Cel mai bun lucru este ca micutul tau va constientiza singur aceste lucruri.

Stimulent pentru celelalte activitati
Nefiind un factor de stres, in lipsa unor norme sau note care trebuiesc obtinute, participarea la activitatile clubului sportiv nu afecteaza programul scolar al copilului tau. Mai mult, fiind o activitate care place prichindeilor, aceasta poate fi folosita ca un stimulent sau o conditie in raport cu scoala sau cu alte activitati.

Socializare si buna-dispozitie
Copilul tau va deveni mai sociabil si va avea o buna-dispozitie sporita, aspecte foarte importante pentru varsta lui.

Dupa cum spunea si Gheorghe Hagi intr-un interviu din 2008, "la copii, scoala este obligatorie, restul e pasiune. Lucrurile se schimba mai tarziu, daca faci pasul spre performanta in fotbal. La copii joci de placere, la juniori incepi sa te dedici cat mai mult, la 17-18 ani trebuie sa te implici suta la suta, iar ca fotbalist adevarat e nevoie sa pui fotbalul pe primul plan".

In general, cluburile de fotbal pentru copii se adreseaza celor cu varste cuprinse intre 5-14 ani si orienteaza in sport acesti copii in functie de calitatile lor pana la varsta de 14 ani si dupa aceasta varsta.

Fotbalul nu este un sport numai pentru baieti, si fetele il pot practica, totul depinzand de pasiune si inclinatie. Unele aleg sa practice gimnastica, tenisul, voleiul, iar altele aleg fotbalul, nu este nimic iesit din comun. 

 

Avantajele practicarii fotbalului | Copilul meu este talentat la fotbal? | Cum aleg Scoala de Fotbal ?

Scoala de Fotbal

"La copii, scoala este obligatorie, restul e pasiune. Lucrurile se schimba mai tarziu, daca faci pasul spre performanta in fotbal. La copii joci de placere, la juniori incepi sa te dedici cat mai mult, la 17-18 ani trebuie sa te implici suta la suta, iar ca fotbalist adevarat e nevoie sa pui fotbalul pe primul plan." "Gheorghe Hagi"

Portalul

Scoala de Fotbal

Scoala de Fotbal

Una dintre cele mai frumoase si mai lungi povesti de prietenie exista de ani si ani intre tine si jocul de fotbal.
E momentul firesc acum ca impreuna sa redescoperim bucuria fotbalului acolo unde el a inceput.
Cauta locatia preferata, inchiriaza un teren de fotbal si hai la joc.

Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Arrow
Arrow
Slider
Load content...
Fit all markers to map
Traffic

Denumirea Clubului Rating Logo Category
73% of 9 votes
Bucuresti, Sector 2 1706
70% of 8 votes
Bucuresti, Sector 1 1553
0% of 0 votes
Ilfov 829
40% of 1 votes
Bucuresti, Sector 4 1127
85% of 2 votes
Vrancea 668
Cum aleg Scoala de Fotbal ? Fiecare sport, practicat constant, alaturi de antrenori sau pedagogi si intr-un mediu adecvat, influenteaza formarea unor caractere pozitive si puternice. Fotbalul este un joc special (practicat insa din ce in ce mai putin de copii), prin simplitatea regulilor si...
Cum isi da seama un parinte daca fiul sau este talentat la fotbal? Parintele trebuie sa observe la baiat (fata) in primul rand daca este un copil cu o dinamica normala sau superioara colegilor /prietenilor (este iute in miscarile care presupune alergarea, in diferitele jocuri la care participa),...
Avantajele practicarii fotbalului Beneficiile pe care copilul tau le-ar obtine prin practicarea acestui sport sunt multiple si diverse. Imbunatateste conditia fizica Practicarea fotbalului favorizeaza cresterea indicilor fizici, dezvoltarea armonioasa si completa a corpului. Corectarea si...