Cum isi da seama un parinte daca fiul sau este talentat la fotbal?

 

Parintele trebuie sa observe la baiat (fata) in primul rand daca este un copil cu o dinamica normala sau superioara colegilor /prietenilor (este iute in miscarile care presupune alergarea, in diferitele jocuri la care participa), este abil in manevrarea unor obiecte (jucarii,jocuri,mingii etc) si  demonstreaza ca are solutii rapide si corecte pentru diferitele ipostaze cu care se confrunta. Daca acest copil, pe langa aceste calitati poseda usurinta in manevrarea mingii, cu piciorul, putem vorbi de un mic talent.

Acest lucru nu inseamna ca ceilalti copii nu pot deveni jucatori de fotbal. Doar ca, pentru ei, efortul si perseverenta in antrenamente vor fi  mult, mult mai mari. Sunt si copii care la prima vedere nu arata vreo calitate pentru sport. In aceasta categorie se gasesc copii mai ... comozi, nefiind prieteni cu efortul, desi il pot face.

 


Cel mai bun lucru pe care trebuie sa-l faca un parinte este sa-l ia pe copil de mana si sa-l inscrie pentru 1-3 luni la un club timp in care va cere antrenorului sa-l testeze.

Care sunt principalele dificultati pe care le intampina copiii in cadrul cursurilor de fotbal?
In functie de temperament, de abilitatile motrice pe care le are copilul, de tipul relatiilor pe care antrenorul le creeaza in cadrul grupului, de imixtiunile parintilor, de educatia pe care o manifesta atat parintele si copilul, cat si antrenorul, precum si in functie de alte criterii , copiii au nevoie de un timp mai lung sau mai scurt de adaptare la cerintele si rigorile sportului.

Ce altceva
Pe langa informatiile de mai sus, doresc sa ii sfatuiesc pe parintii sa aiba rabdare si sa astepte cu incredere si curaj evolutia copilului, atunci cand ei observa ca antrenamentele il conduc pe copil spre un progres vizibil; sa-l sustina moral si financiar fara a  o face cu gandul la castigurile financiare din viitor. Castigul cel mai mare consta in cresterea tuturor functiilor organismului, ceea ce va conferi  un grad de sanatate superioara altora care nu fac sport. Gradul de evolutie sportiva si biologica difera insa de la copil la copil, iar factorii care influenteaza evolutia sau involutia unui copil sunt multipli.

 

Avantajele practicarii fotbalului | Copilul meu este talentat la fotbal? | Cum aleg Scoala de Fotbal ?

 

Scoala de Fotbal

"La copii, scoala este obligatorie, restul e pasiune. Lucrurile se schimba mai tarziu, daca faci pasul spre performanta in fotbal. La copii joci de placere, la juniori incepi sa te dedici cat mai mult, la 17-18 ani trebuie sa te implici suta la suta, iar ca fotbalist adevarat e nevoie sa pui fotbalul pe primul plan." "Gheorghe Hagi"

Portalul

Scoala de Fotbal

Scoala de Fotbal

Una dintre cele mai frumoase si mai lungi povesti de prietenie exista de ani si ani intre tine si jocul de fotbal.
E momentul firesc acum ca impreuna sa redescoperim bucuria fotbalului acolo unde el a inceput.
Cauta locatia preferata, inchiriaza un teren de fotbal si hai la joc.

Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Arrow
Arrow
Slider
Load content...
Fit all markers to map
Traffic

Denumirea Clubului Rating Logo Category
75% of 8 votes
Bucuresti, Sector 2 1659
70% of 8 votes
Bucuresti, Sector 1 1512
66% of 3 votes
Ilfov 1003
60% of 2 votes
Constanța 624
0% of 0 votes
Bucuresti 609
Cum aleg Scoala de Fotbal ? Fiecare sport, practicat constant, alaturi de antrenori sau pedagogi si intr-un mediu adecvat, influenteaza formarea unor caractere pozitive si puternice. Fotbalul este un joc special (practicat insa din ce in ce mai putin de copii), prin simplitatea regulilor si...
Cum isi da seama un parinte daca fiul sau este talentat la fotbal? Parintele trebuie sa observe la baiat (fata) in primul rand daca este un copil cu o dinamica normala sau superioara colegilor /prietenilor (este iute in miscarile care presupune alergarea, in diferitele jocuri la care participa),...
Avantajele practicarii fotbalului Beneficiile pe care copilul tau le-ar obtine prin practicarea acestui sport sunt multiple si diverse. Imbunatateste conditia fizica Practicarea fotbalului favorizeaza cresterea indicilor fizici, dezvoltarea armonioasa si completa a corpului. Corectarea si...