Cum aleg Scoala de Fotbal ?

Fiecare sport, practicat constant, alaturi de antrenori sau pedagogi si intr-un mediu adecvat, influenteaza formarea unor  caractere pozitive si puternice. Fotbalul este un joc special (practicat insa din ce in ce mai putin de copii), prin simplitatea regulilor si spatiilor unde se poate juca, prin natura efortului combinat, dar si prin veniturile pe care le pot obtine jucatorii seriosi si pasionati (nu neaparat talentati).

De la ce varsta este recomandat sa inceapa copiii cursurile de fotbal?
Pentru a se obtine adaptarea la nevoile ulterioare ale jocului de fotbal se recomanda ca un copil sa faca parte dintr-o echipa, cat mai timpuriu (6-7 ani).


Se organizeaza in Romania si cursuri de fotbal pentru fete? Daca da, ne puteti spune unde?
Federatia Romana de Fotbal este in faza de pionierat in ceea ce priveste dezvoltarea fotbalul feminin la nivel de junioare. Pe www.frf.ro,( dupa ce se deschideti fisierul "Cmpetitii" si fisierul "Feminin ")se afla afisate competitiile de fotbal feminin, numele echipelor de senioare si junioare, orasele de resedinta ale echipelor, alte detalii. Pana la varsta de 11-12 ani fetele pot fi primite in grupe de baieti, existand mixtitate.

Care sunt costurile pe care trebuie sa le suporte un parinte al carui copil face fotbal de performanta?
Fotbalul de performanta incepe in jurul virstei de 16/18 ani si numai pentru acei jucatori care au reusit sa parcurga treptele amatorismului (6-16 ani) si care (prin perspectiva intuita de antrenor) vor incheia primul contract de jucator profesionist. Ceilalti jucatori vor fi antrenati in continuare cu scopul de a parcurge alte etape care sa contribuie la dezvoltarea lor. Costurile pe care un parinte le va suporta depind de specificul asociatiei (clubului) pentru care parintele (copilul) doreste sa opteze.
Exista urmatoarele categorii de asociatii (cluburi) unde un copil poate incepe instruirea sportiva:
            -centrele de copii si juniori ale echipelor participante in Campionatul National /Judetean (liga I, liga II, liga III, liga IV)
            -sectiile de fotbal ale cluburilor sportive scolare (CSS)
            -clasele de fotbal ale liceelor cu program de fotbal
            -cluburile si asociatiile de fotbal particulare (private)
            -in scoala (daca permit conditiile: sala, miniteren, profesor specializat, bunavointa directorului etc.)
In general se plateste o taxa care difera de la club la club (100-200 ron/luna).
Alte costuri: achizitionare de echipament (ghete, pantofi de sport, trening, sort, tricou, fes, manusi, rucsac etc.), plata unor stagii de pregatire centralizata (7-10 zile) cu valori cuprinse intre 600-1000 ron.
Majoritatea parintilor care doresc o cariera sportiva pentru copilul lor fac o mare greseala  atunci cand aleg clubul pentru copilul lor. Acestia  se orienteaza  avand informatii insuficiente si de tip subiectiv. Acest lucru poate avea consecinte grave in anii ce vor urma,in mod special pentru copil. Exista un plan si pasi care trebuiesc urmati, corect,  pentru ca evolutia copilului sa fie cea pe care o doresc.

Cum ar trebui sa procedeze parintii atunci cand aleg clubul de fotbal la care sa isi inscrie copilul?
Eu pot sa va informez asupra anomaliilor care se petrec in fotbal care pot crea suferinte, neajunsuri sau prejudicii jucatorilor sau parintilor.
La debut (6-7ani) este nevoie doar de a cunoaste, prin testare, daca copilul are aptitudini pentru sport. Aceasta testare nu presupune si legitimarea copilului, deoarece odata legitimat, indiferent de evolutia sau mai ales stagnarea in pregatire, orice dorinta a copilului sau parintelui de a parasi clubul la care a fost legitimat se va lovi de Regulamentul FRF, care apara, de regula, clubul si mai putin jucatorul.

Revenind la testare, este important cine testeaza. Persoana respectiva trebuie sa aiba competenta si moralitatea necesara, deoarece unii antrenori profita de ignoranta parintilor si nu spun adevarul (in ceea ce priveste aptitudinile copiilor) din motive care ulterior le pot creea anumite avantaje. Este bine sa se obtina informatii despre clubul si antrenorul care va testa copilul, inainte de a se produce acest lucru.
De obicei, alegerea clubului se face cu argumente subiective:parintele este suporter infocat al clubului sau a jucat fotbal int-o anumita perioada la clubul respectiv sau are el o cunostinta care il poate inscrie la un club mare (dar copilul nici macar nu a fost testat). Acestea sunt mici capcane care ulterior se vor dovedi a fi imense. Copiii care dovedesc (dupa 3-4 ani de pregatire) calitate, vor intra, in mod normal, in atentia conducatorilor cluburilor si de aici traseul lor poate fi unul la fel de normal sau ... in functie de interese, unul anormal.
Sfatul meu este acela de nu inscrie copiii, oricat de talentati ar fi,la cluburi cu nume, ci la asociatii mai mici, dar cu o competenta dovedita. De ce? Pentru ca exista o mai mare stabilitate si este bine ca jucatorul sa fie cerut de clubul cu nume.

Scoala de Fotbal

"La copii, scoala este obligatorie, restul e pasiune. Lucrurile se schimba mai tarziu, daca faci pasul spre performanta in fotbal. La copii joci de placere, la juniori incepi sa te dedici cat mai mult, la 17-18 ani trebuie sa te implici suta la suta, iar ca fotbalist adevarat e nevoie sa pui fotbalul pe primul plan." "Gheorghe Hagi"

Portalul

Scoala de Fotbal

Scoala de Fotbal

Una dintre cele mai frumoase si mai lungi povesti de prietenie exista de ani si ani intre tine si jocul de fotbal.
E momentul firesc acum ca impreuna sa redescoperim bucuria fotbalului acolo unde el a inceput.
Cauta locatia preferata, inchiriaza un teren de fotbal si hai la joc.

Image is not available
Image is not available
Image is not available
Image is not available
Arrow
Arrow
Slider
Load content...
Fit all markers to map
Traffic

Denumirea Clubului Rating Logo Category
75% of 8 votes
Bucuresti, Sector 2 1659
70% of 8 votes
Bucuresti, Sector 1 1512
85% of 2 votes
Vrancea 635
0% of 0 votes
ArgeČ™ 470
76% of 5 votes
Bucuresti, Sector 6 2332
Cum aleg Scoala de Fotbal ? Fiecare sport, practicat constant, alaturi de antrenori sau pedagogi si intr-un mediu adecvat, influenteaza formarea unor caractere pozitive si puternice. Fotbalul este un joc special (practicat insa din ce in ce mai putin de copii), prin simplitatea regulilor si...
Cum isi da seama un parinte daca fiul sau este talentat la fotbal? Parintele trebuie sa observe la baiat (fata) in primul rand daca este un copil cu o dinamica normala sau superioara colegilor /prietenilor (este iute in miscarile care presupune alergarea, in diferitele jocuri la care participa),...
Avantajele practicarii fotbalului Beneficiile pe care copilul tau le-ar obtine prin practicarea acestui sport sunt multiple si diverse. Imbunatateste conditia fizica Practicarea fotbalului favorizeaza cresterea indicilor fizici, dezvoltarea armonioasa si completa a corpului. Corectarea si...